Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, często określane jako fizjologiczne. Mimo to oceniane są zazwyczaj jako niekorzystne i wymagające konkretnych działań, które zatrzymają proces oraz pozwolą zachować bujne fryzury. Jakie przyczyny może mieć wypadanie włosów? Jak je leczyć?

Stres a wypadanie włosów

Żyjemy w ciągłym stresie, jesteśmy przemęczeni, co ma proste konsekwencje – nasze włosy stają się słabsze, mniej odporne na uszkodzenia, szybciej wypadają. Na poziomie hormonalnym przyczyną jest zwiększone wydzielanie prolaktyny, która osłabia łodygi włosów, dochodzi również do niedotlenienia, co utrudnia dostarczanie do włosów substancji odżywczych oraz ułatwia ich wypadanie.

 Jak radzić sobie z nadmiernym stresem i wypadaniem włosów? Przede wszystkim należy znaleźć swój sposób na zmniejszanie napięcia – wskazany jest relaks i czas spędzony na świeżym powietrzu. Można również wspomagać się herbatkami ziołowymi, na przykład z melisą. Wszelkie sposoby, które pozwalają nam się poczuć lepiej są wskazane.

Choroby tarczycy a wypadanie włosów

Choroby tarczycy mają wpływ na wygląd włosów i ich kondycję. Każdy stan zaburzenia w gospodarce hormonalnej może osłabiać stan fryzur, dlatego niekorzystna jest zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. W przypadku tej pierwszej dochodzi do przyspieszenia metabolizmu, a w drugiej spowolnienia go. Skutkiem chorób tarczycy może być łysienie ogólne lub plackowate (jeśli choroby tarczycy mają podłoże autoimmunologiczne). Jak to sprawdzić? Przede wszystkim badając poziom hormonów TSH, gdy okaże się on nieprawidłowy, bada się stężenie dwóch pozostałych hormonów T3 i T4.

Czy jest na to sposób? Należy udać się do lekarza, by unormować pracę tarczycy i w ten sposób zapobiec dalszemu wypadaniu włosów. Kluczem jest zachowanie właściwego poziomu hormonów we krwi.

Niedobór witamin lub złe wchłaniani witamin a łysienie

Niedobory cennych składników wynikające z niedożywienia lub chorób jelit powodujących złe wchłanianie (np. celiakia) mogą prowadzić do łysienia. Szczególnie niekorzystne są: niedobory białka, żelaza, cynku, a do tych szybko można doprowadzić pod wpływem stosowania restrykcyjnych diet, w tym odchudzania, w którym drogę do szczupłej sylwetki ma otwierać stosowanie jednoskładnikowego menu.

Kondycja włosów szybko się pogorszy, jeśli w diecie zabraknie witaminy B5, biotyny, B6, B12, kwasu foliowego. Wskazane jest stosowanie diety bogatej w drożdże, żółtka jaj, warzywa, dobrej jakości mięsa. Najlepiej wchłaniają się witaminy pochodzenia naturalnego, syntetyczne zazwyczaj nie działają tak dobrze. Poza tym nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane zbyt dużą ilością witaminy A w diecie, niedoborem witaminy D lub złą proporcją witaminy A i D.

Anemia a wypadanie włosów

Przyczyną wypadania włosów jest często anemia, która powstaje z niedoboru żelaza. Najprostszym sposobem, by sprawdzić, czy to właśnie anemia jest przyczyną naszych problemów, jest wykonanie prostego badania z krwi. Następnie lekarz po przeanalizowaniu wyników badań może zlecić suplementację dobrymi środkami, które dobrze się wchłaniają i dzięki temu poprawiają funkcjonowanie całego organizmu, transport cennych substancji i tlenu.

Dobrym pomysłem jest przypatrzenie się diecie – wskazane jest wzbogacenie jej w produkty bogate w żelazo – zielone warzywa, fasolę białą, szpinak i wątróbkę.

Choroby a wypadanie włosów

Włosy mogą wypadać również na skutek przewlekłych chorób skóry głowy, na przykład – zapalenia ropnego mieszków włosowych, grzybicy, liszaja płaskiego, łupieżu łojotokowego, rybiej łuski, kiły, tocznia rumieniowatego. Poza tym łysienie mogą powodować niektóre leki – na padaczkę, serce, depresję, artretyzm.

Hormony i łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe może występować u kobiet i u mężczyzn, stanowi 95% wszystkich zdiagnozowanych problemów z łysieniem. Związane jest z działaniem hormonu androgenowego – testosteronu, a dokładnie dihydrotestosteronu, który destrukcyjnie wpływa na cebulki włosów, prowadząc do łysienia. Najczęściej jest uwarunkowane genetycznie.

Łysienie androgenowe zaczyna się u mężczyzn utratą włosów w kątach czołowych i na czubku głowy, a u kobiet zazwyczaj dochodzi do przerzedzenia włosów na całej powierzchni głowy. Dobre efekty w leczeniu łysienia androgenowego przynosi stosowania grzebienia Vivicomb oraz środków mających w składzie Minoxidil.

Gorączka a wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być konsekwencją przebytej infekcji, której towarzyszyła wysoka gorączka. Zmiany te następują nie od razu, ale często w kilka tygodni po epizodzie z wysoką gorączką, dlatego często nie są kojarzone z wcześniej przebytą gorączką i infekcją.

Nieodpowiednia pielęgnacja a wypadanie włosów

Włosy mogą wypadać również na skutek nieprawidłowej pielęgnacji – często ich struktura zostaje osłabiona z powodu wielu zabiegów prostowania, zakręcania włosów, stosowania suszarek, nieodpowiednich, zbyt silnych środków do stylizacji.

Zmiany fizjologiczne

Włosy mogą wypadać na skutek zmian fizjologicznych, które następują okresowo w ciele człowieka, szczególnie kobiety. Kosmyki mogą się przerzedzać w okresie wiosennym i jesiennym, dodatkowo fryzury mogą się zmienić na przykład po porodzie. Zazwyczaj wszystkie te zmiany mają charakter fizjologiczny i nie potrzeba dodatkowych starań, by im zapobiegać. Chyba, że proces ten jest zaawansowany – wtedy niezbędne jest leczenie.

Tabletki antykoncepcyjne a wypadanie włosów

W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych często dochodzi do wypadania włosów. Wielu producentów wskazuje na to ryzyko wprost w ulotce dołączonej do preparatu. Niestety skutkiem ubocznym może być również trudne w zatrzymaniu łysienie ogólne.

U większości kobiet nadmierne wypadanie włosów rozpoczyna się dopiero po odstawieniu tabletek. Wtedy dochodzi do podobnej sytuacji jak po ciąży, kiedy dramatycznie spada ilość estrogenów, które w trakcie ciąży utrzymywały włosy na swoim miejscu i znacznie ograniczały ich wypadanie.

Pasożyty a wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być konsekwencją zadomowienia się w naszym ciele nieproszonych gości – najczęściej przyczyną są lamblie i glista ludzka. Pasożyty bytujące w naszym układzie pokarmowym sprawiają, że wszystkie cenne substancje odżywcze nie wchłaniają się w nim, powstają braki, które osłabiają włosy, prowadzą do ich wypadania.

lysienie_700x180-3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>