łysienie androgenowe – czym jest i jak leczyć?

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów u osób dorosłych– zarówno mężczyzn jak i kobiet, objawiająca się jednak u każdej płci w nieco inny sposób.

Wypadanie włosów podyktowane zmianami hormonalnymi ma często bardzo przykre konsekwencje – utratę pewności siebie, obniżenie oceny, gorsze samopoczucie. Może mieć wpływ na relacje damsko-męskie i wymagać pilnej konsultacji psychologicznej. Zmiana wyglądu, jaką pociąga za sobą łysienie androgenowe może bowiem w skrajnych sytuacjach doprowadzać do trudnej w leczeniu depresji.

Kiedy zaczynamy łysieć?

Utrata włosów spowodowana łysieniem androgenowym może zaczynać się już we wczesnym okresie nastoletnim a późnym wieku średnim. Oznacza to tyle, że łysieć w charakterystyczny sposób może już osiemnastolatek, ale również pięćdziesięciolatek.

Jak łysieją mężczyźni?

Mężczyźni rzadko obserwują utratę włosów poprzez ocenę, ile ich wypadło. O tym, że łysieją zazwyczaj dowiadują się po zmianach na głowie. Ich włosy po prostu zaczynają się wyraźnie przerzedzać i widać to w lustrze.

Włosy najpierw wypadają z kącików skroniowych, tworzą się zakola, następnie wypadają włosy z czubka głowy. Ostatnim etapem jest połączenie się tych obszarów i pozostawienie włosów jedynie na tyłach i bokach głowy.

Jak łysieją kobiety?

Kobiety łysieją inaczej niż mężczyźni. Dochodzi u nich do przerzedzenia włosów na całej powierzchni, na taką skalę, że na głowie mogą pojawić się obszary niemal łyse, między włosami może prześwitywać skóra głowy.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro łysienie androgenowe powstaje na skutek zmian hormonalnych niewiele można z nim zrobić, jednak to nie prawda. Istnieją sposoby, które szybko zastosowane pozwalają nie tylko zapobiec wypadaniu włosów, ale również stymulują kosmyki do ponownego wzrostu.

Łysienie androgenowe leczy się na wiele sposobów – podaje tabletki antykoncepcyjne, minoksydil. Praktykuje się przeszczep włosy, jak również zaleca się używanie specjalnego grzebienia laserowego.

lysienie_700x180-3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>