Poznaj sposób na łysienie plackowate

Osoby, które doświadczają łysienia, często mają wrażenie, że wraz z wypadającymi włosami kończy się u nich era atrakcyjności, a czasami nawet prawdziwe, szczęśliwe życie. Gdy dodatkowo pozbywają się ich w nietypowy sposób – kosmyki wypadają plackami – problem jest tym większy. Niestety w przypadku łysienia plackowatego kłopot może być znacznie poważniejszy niż obejmujący wypadanie włosów na głowie. Chorzy często tracą włosy na brwiach i z rzęsach. Wszystko to sprawia, że osoby chorujące na łysienie plackowate często wymagają pomocy psychologa.

U kogo występuje łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to choroba występująca zarówno u dorosłych jak u dzieci. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się w każdym wieku, jednak większość, bo 60% przypadków diagnozuje się przed ukończeniem 20 roku życia.

Objawy łysienia plackowatego

Łysienie plackowate zazwyczaj zaczyna się od niewielkiej plamy pozbawionej włosów w trudno widocznym miejscu, na przykład za uchem. Z czasem obszar bez włosów może się powiększać, mogą pojawiać się kolejne. W konsekwencji może dojść do całkowitego wyłysienia na obszarze całej głowy. Dalszy postęp choroby może pozbawić nas włosów na rzęsach, brwiach, w okolicy intymnej, itd.

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny łysienia plackowatego. Eksperci nadal mają problem z jasnym ich określeniem. Trudność przynosi również oszacowanie, jak będzie rozwijała się choroba, czy będzie miała łagodny, czy dynamiczny przebieg.

Łysienie plackowate to sytuacja, kiedy organizm zaczyna obracać się przeciwko sobie i atakuje swoje komórki. Czynnikiem wyzwalającym mogą być zaburzenia hormonalne, stres, napięcie nerwowe, infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne, stan zapalny w organizmie.

Większość specjalistów podkreśla, że przyczyną łysienia plackowatego jest zazwyczaj długotrwały stres. Dochodzi wtedy do takiego momentu, kiedy organizm krzyczy „stop”, stara na sobie skoncentrować uwagę, wymusić działania, które mają poprawić funkcjonowanie i samopoczucie.

Jak leczy się łysienie plackowate?

Łysienie plackowate można leczyć na wiele sposobów. Od skrajnych, jakimi jest maskowanie niekorzystnych zmian – noszenia peruki, poprzez fotochemioterapię, czyli naświetlanie skóry przy użyciu specjalnych lamp, a kończąc na nowoczesnych laserowych grzebieniach, które powstrzymują proces wypadania włosów.

lysienie_700x180-3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>